X
تبلیغات
زولا
24 مرداد 1391

"سازمان " صدا و سیمای استان آذربایجان غربی ؛ یک خیانت بزرگ

"سازمان " صدا و سیمای استان آذربایجان غربی ؛ یک خیانت بزرگ

نقدی بر عملکرد شبکه استانی در ماه مبارک رمضان


ماه مبارک رمضان همواره فرصت مناسبی برای رسانه ها بوده است تا با استفاده از معنویت عمومی جامعه , مخاطبان بیشتری را با برنامه های خود همراه کرده و از موقعیتی که مختص رسانه های داخلی است استفاده کند . از آنجا که پرداختن به مسائل مذهبی و آیین های دینی , جزء اولویت های شبکه های ماهواره ای و رسانه های بیگانگان نیست , و بر عکس به عنوان فسلفه ی وجودی سازمان صدا و سیما مطرح است , این امتیاز طلایی , امکانی طلایی تر ، برای جذب مخاطب و اثرگزاری را فراهم می آورد . اگر عملکرد سیمای استانی در ماه مبارک امسال مورد بررسی قرار گیرد , شاید بتوان به برداشتی از ماهیت این شبکه رسید .

برنامه های تولیدی مختص ماه رمضان در سیمای آذربایجان غربی ؛ محدود به برنامه ی ترکیبی- زنده ی " رحمت آیی " مخصوص افطار , برنامه ی ترکیبی - ضبطی "سحر رایحه سی" مخصوص سحرگاه و برنامه ی " شبهای رمضان " با سخنرانی مذهبی است که ابتدایی ترین نقد درباره ی پیشفرض برنامه سازان سیماست . این که اصلا رسانه ی تلوزیون چیست ؟ و چه قابلیت هایی دارد ؟

مسلما اهمیت روحانیت و روحانیون در هدایت فکری جامعه بر هیچ کس پوشیده نیست و نخواهد بود , اما سوال اینجاست , مخاطبی که در بهترین حالت باید همه ی برنامه های شما را تماشا کند دقیقا چند ساعت پای منبر نشسته است ؟ همانطور که میدانید منبر خود یک رسانه است که از صدر اسلام تاکنون نقش اصلی را در تحولات دینی و اجتماعی بر عهده داشته است , رسانه ای با ادبیات خودش , که مخاطب با درک قوانین ارتباطی آن , به مسجد می رود , مینشیند و به دقت گوش می دهد ؛ اما این قوانین و آداب ارتباطی در قابهای دیگر صدق نمی کند , تلوزیون اساسا یک سرگرمی است , نمی توان آن را تبدیل به مدرسه یا دانشگاه یا هر مکان دیگری کرد , برنامه ساز به راحت ترین صورت ممکن یک صندلی میگذارد , روحانی می نشیند و شروع به بیان پیام های یک سویه با ادبیات منبری می کند ؛ برنامه ی افطار , سوالات شرعی , سخنرانی , سحری , اخبار و ... و صاحب رسانه هیچ فکر نمی کند مخاطب خسته ی دم افطار حوصله ی این بحث های سنگین را ندارد حتی در برنامه هایی هایی که تک مجری دارند مثلا در برنامه ی "سحر رایحه سی" دقیقا همان خطابه های مذهبی بدون ذره ای نوآوری ادا می شوند : "مردم خوب باشید , فلسطین خوب است "... امروز یک کودک هم میداند بزرگترین حربه ی دشمن در سال های اخیر مخصوصا در کودتای آمرکایی – انگلیسی سال 88 ؛ به چالش کشیدن همین دفاع از فلسطین بود , فکر میکنید همین چند نماهنگ و سخنرانی تک گویانه , تاثیری در این میان دارد ؟

من اصلا طرفدار حذف شدن روحانیت از رسانه نیستم بلکه در مورد درست ترین راه استفاده از این مهم حرف می زنم , این فکر که برنامه ی مذهبی باید یک خطابه گر داشته باشد دقیقا اثر گذاری گفتگوهای دینی را کاهش می دهد , آقایان برنامه ساز اعلام کرده اند هدفشان از تولیدات رمضان " آشنایی قشر جوان با مفاهیم دینی بوده است " , چگونه انتظار دارید بدون ذره ای بحث تحلیلی و چالشی به قشر جوان نا آشنا با مسائل دینی دست بیابید ؟ این نوع تبلیغ فقط اهل منبر را جذب میکند , با مخاطبی که "من و تو" میبیند و "شباهنگ" تماشا میکند چه کرده اید؟ حضرت آقا در جایی فرموده اند : " فیلم دینی , فیلمی نیست که در آن قرآن تلاوت شود یا حدیثی گفته شود " یعنی قاب فرق می کند , سال ها پیش شبکه ی سه با برنامه ی ماه عسل مطرح کرد به جای اینکه بنشینیم بگوییم این خوب است این بد است , میتوانیم خوب بودن و بد بودن را از بین مردم بیرون بکشیم , دقیقا مفهومی که برنارد کوهن به عنوان نظریه ی برجسته سازی در زمینه ی رسانه مطرح میکند : " به مخاطب نگوییم چطور فکر کن بگوییم به چه چیزی فکر کن ". اما متاسفانه آقایان اصلا کاری با مخاطب ندارند , در بهترین ساعات پخش ؛ نماهنگ هایی از محمد اصفهانی پخش میشود که مربوط به 15 سال قبل است و تماشایش برای خود اصفهانی دشوار  .

این بزرگترین اشکال مفهومی کار است , لطفا بگویید این تلوزیون است یا تریبون دولتی که فلان مسئول می آید و از خدماتش در برنامه ی افطار می گوید و همه چیز گل و بلبل تمام می شود ؟ این چه تبلیغی است که حتی نمی توانیم مخاطب را درگیر مباحث کنیم ؟ چرا باید از مقاومت ملی بشار اسد در سوریه یا بنای غرب بر بحران سازی از دریاچه ی ارومیه و هزاران موضوع روز دیگر چیزی نشنویم و به جای آن ساعت ها انتزاعی ترین مباحث ممکن را دقیقا به همان شیوه بیست سال قبل از همان آدمهای بیست سال قبل ببینیم ؟

همه ی اینها مقدمه بودند تا به اصلی ترین معضل صدا و سیمای آذربایجان غربی برسیم , که البته همیشه وجود داشته است ولی در این گونه ایام نمود بیشتری پیدا کرده است , صدا و سیما یک سازمان است نه یک رسانه !

در یک رسانه هیچوقت کسی نمی تواند هم مجری باشد هم تصویر بردار هم تهیه کننده و هم بازیگر , یک رسانه به دغدغه ی مخاطبش نگاه می کند نه به خوشایند مسئولین ترسویی که حتی از مطرح شدن پرونده ی کاریشان می ترسند , این دقیقا فرموده ی حضرت آقاست که در جامعه محیط گفتگو و کرسی های آزاد اندیشی راه بیاندازید اما متاسفانه این جسارت در شبکه ی استانی و مسئولینش دیده نمی شود , مشکل از اینجا شروع می شود و بی تخصصی تا جایی ادامه می یابد که برنامه ساز به جای نگاه کاربردی به دین , سوال اولین برنامه ی افطار را اینگونه طرح میکند که فلان واژه چند بار در قرآن تکرار شده است ؟ حالا یافتن پاسخ به چه درد مخاطب میخورد ؟ خود قرآن کریم در سوره ی کهف بیان می دارد مهم نیست اصحاب کهف چند نفر بوده اند , مهم فهمی است که باید ایجاد شود .

شما در عملکردشبکه ی استانی نمی توانید حتی یک مورد از برنامه های یاد شده بیاورید که نمونه ی آن قبلا در رسانه های سراسری انجام نشده باشد , چه نیازی است که یک نفر برای خواندن چهار تا اس ام اس پشت لپتاب بنشیند؟ جز این که بخواهیم ادای متفاوت بودن در بیاوریم و دردا که تفاوت در ظواهر نیست , شما با تعریف ظواهر دینی فضایی ساخته اید که مخاطب با نیم ساعت تماشای شما لاجرم یاد بیماری و مرگ و درماندگی می افتد و در مرور زمان ناخودآگاهش از مسائل دینی دچار کسالت می شود , کدام برنامه ی مذهبیتان نشاط آفرین است ؟ البته واقعا مواردی باعث خنده می شوند , در برنامه ی سحر مجری به بیمارستان امام رضا رفته است و از پذیرش بیمارستان می پرسد : " خوشحال هستید ؟ " و بعد نتیجه میگیرد چقدر انسان های فداکاری پیدا میشوند ... گفتگو های تصنعی و کاغذی به هیچ درد مخاطبی که چند کانال آن سو تر فرزاد جمشیدی را پیش رو دارد , نمی خورد ؛ یک دکتر و استاد مسائل دینی را به عنوان مجری در برنامه ی افطار گذاشته ایم که بیشترین کارش پرسیدن دوخط سوال است و تک گویی های طولانی سحری را به کسی سپرده ایم که نه تخصص شاملی در این زمینه دارد و نه قدرت بیان گیرایی ؛ طراحی صحنه ی هر دو کار بیشتر طراحی فتوشاپ است تا صحنه آرایی , هنوز تصور میشود برای این که فضای برنامه مذهبی شود باید یک بنر بزرگ بدهیم با نقش اسلیمی و لفظ "رمضان" بزنند و کلوز بگیریم روی نوشته ها , دوربین در برنامه ی افطار 600 بار تراولینگ به راست و چپ میکند و زیر و بم گلدان را دور میزند ؛ آنقدر ناشیانه این کار تکرار می شود که انسان نگران فیلم بردار و مهره های کمرش از خود می پرسد  " این که بیشتر گیج کننده است تا سرگرم کننده ... " , باور کنید بیننده آنقدر شعور دارد که آرم محو شده ی شبکه های دیگر را زیر ربنای قبل از اذان و هر بخش دیگری ببیند و از این حد ناتوانی در ساختن یک نماهنگ گرافیکی متعجب شود .

هزاران مورد اینچنینی از همین تولیدات محدود این ماه سیما می توان گفت , که نتیجه ی بی تخصصی و عدم دغدغه مندی در جذب مخاطب است که آن هم از بروکراسی محافظه کارانه ی صدا و سیمای ارومیه ناشی میشود ,  در کنار این معضلات اساسی , می توان از نقاط مثبتی هم حرف زد که البته فقط کپی خوبی از رسانه های پایتخت هستند , گزارش های کاربردی از مشکلات مردم , گویش های پزشکی در مورد ماه رمضان , استفاده از نرم افزاری که لحظات اذان صبح را در تمامی شهر های استان نشان میداد , پخش زنده مراسم شبهای قدر از شهر های دیگر استان , توجه به زلزله اخیر و  ... مواردی از این دست هستند که مسلما نمی توان جنبه های مثبت آنها را نفی کرد , بالاخص درس گرفتن از استدیو برنامه ی افطار پارسال که در هوای آزاد بود و عوامل در کمال تعجب اصلا پیش بینی اختلالات جوی را نکرده بودند , در یکی از اجرا ها ناگهان باران شروع به باریدن کرد و فضای کمیکی ایجاد شد , خانم مجری چتر سیاه به دست داشت و روحانی میهمان چتری صورتی رنگ را به زحمت زیر باد و باران نگه داشته بود ...

حقیر قصد داشتم به بررسی مشروح هرکدام از برنامه ها بپردازم اما متاسفانه دیدم باز سر از همان مشکل همیشگی در می آوریم و بهتر است زیاد خودمان را خسته نکنیم , باید گفت شاه کلید عقب ماندگی صدا و سیمای آذربایجان غربی و این که به راحتی میتوان از کیفیت برنامه ها و بدون نگاه کردن به آرم شبکه , ضعف آن را تشخیص داد ؛ در "سازمانی" بودن آن است , این رکود مرگبار که بعضی ها بیست سی سال است فقط یک کار را با همان کیفیت انجام می دهند و جامعه اصلا بازتابی در رسانه ندارد , ناشی از عدم رقابت و قانع بودن به وضع موجود است , توی باقالی ها سیر کردن و چشم بستن به صید مخاطبان توسط ماهواره ها و شبکه های دیگر , از هیچ رسانه ای بر نمی آید , رسانه اجازه نمی دهد کسی که حرف جدیدی برای گفتن ندارد مقابل دوربین بنشیند , بحث بحث هزینه نیست بحث نوع نگاه به همین هزینه های محدود است , تعداد کارمندان بی بی سی فارسی یک سوم صدا و سیمای ما هم نیست یا مثلا در برنامه های ماه خدا , این شبها , ماه عسل , گفتگوی تنهایی و ... اتفاق خارق العاده ای نیافتاده است , بلکه فقط سعی کرده اند طور دیگری به مساله ی دین نگاه کنند و این " طور دیگری " از ویژگی های رسانه است . مسلما باید بیشتر در مورد تناقض سازمان و رسانه حرف زد .

 آقای شبکه ی استانی سیمای آذربایجان غربی , کبکی که در ضرب المثل های قدیمی سرش را زیر برف کرده بود امروز یخ زده است , لطفا بدانید سازمان صدا و سیمای استان آذربایجان غربی یک خیانت بزرگ است به مردم و بیت المال , رسانه شوید خواهشا ؛ ولا غیر .+ لینک اختصاصی این مطلب در جوان پرسبی دار

باشد یه خیر ان شاء الله

نظرات (19)
linkdoni
24 مرداد 1391 ساعت 07:22
بالا بردن آمار و رتبه سایت بالا بردن رتبه الکسا ...
به ما یه سر بزن
linkbox.a4faran3.ir
پاسخ:
ما که همینجوریش روزانه هفت هشت هزار تا بازدید داریم ...
امتیاز: 1 0
فاطمه زهرا
24 مرداد 1391 ساعت 11:23
سلام علیکم
طاعات و عبادات خالصانه شما مورد قبول درگاه حق ان شاا...

قال الصادق (علیه السلام)

ان من تمام الصوم اعطاء الزکاة یعنى الفطرة کما ان الصلوة على النبى (صلى الله علیه و آله) من تمام الصلوة.

امام صادق (علیه السلام) فرمود:

تکمیل روزه به پرداخت زکاة یعنى فطره است، همچنان که صلوات بر پیامبر (صلى الله علیه و آله) کمال نماز است.

وسائل الشیعه، ج 6 ص 221، ح 5

التماس دعا
یازهرا
(3صلوات هدیه به امام عصر(عج))
پاسخ:
سلام
ان شاء الله
ممنون
امتیاز: 0 0
مهیار
24 مرداد 1391 ساعت 22:43
سلام تو رو خدا بچهای مقاومت سایبری بیکار نشینند

بهادیت داره فعالیتشو گسترده میکنه

اطلاع رسانی کنید سایت ناخناسور

تاپیک نقد قران راه انداخته و عده ی زیادی رو داره تو کل ایران علیه اسلام میشورنه

حتما نباید شاهین نجفی ملودی بگه و کاریکاتور بکشن

تو این تاپیک فقط فقط اسلام زده شدو و خدا رو به مسخره گرفتن و پیامبر رو یه عرب قاتل معرفی کرده

حمایت کنید

مدیر سایت هم فکر کنم بهایی باشه خیلی طرفداری میکنه

تاپیک نقد قران :
http://nakhonasaur.in/Forum/showthread.php?t=2352&page=18&p=61286#post61286
پاسخ:
سلام
رفتم دیدم
خیلی حقیر تر از این حرفان ...
خیلی هم غیر منطقی بود حرفاشون ...
ممنون
یا علی
امتیاز: 0 0
احمد ترابی زارچی
25 مرداد 1391 ساعت 01:46
دوباره سلام.
مطلب قشنگی بود.
در کل میخوام بگم که من مخالف سیگارم.
از انسان های سیگاری و مشروب خور بدم میاد.
خداروشکر دوست مشروب خور ندارم.
تو سربازی دوستان معتاد زیاد بودند ولی مشروب خور نوچ...
...............
انسان سیگاری حرفشم از طلا نباشه من خوشم نمیاد.
خداییش همین خانوم میم .یا خانوم سین الف مهابادی ... بدونن شما سیگار میکشین میان حرفاتونو گوش بدن؟
........................
از جواد قنبری چه خبر؟
بی خاصیت یک زنگم نزد.
به درد هیچی نمیخوره
حتا چاق هم نیست بشه بذاریش لای جرز دیوار.
وبلاگ جرزشم که بسته !
.........................
علی تقی زاده هم که الی ماشالله ....
غرق در کابوس های سونی اریکسون و اخیرا نوکیا ...
علی یه شرفی که بر شما ها داره اینه که اهل دعاست.
همه رو دعا میکنه.هرچند دعاشم نگیره.
..........................................
اینکه وقت میذارم این همه می تایپم به خاطر اینه که من عاشق ارومیه ای ها هستم.
کلا با صفا هستین.
اما حیف سیگاری هستین.
..........................................
باید از خودمون شروع کنیم.
..................................
گده ! محمد احمدزاده زنگ میزنم تلفن رو جواب بده.حتما کارت دارم بشر دو پای ناقص العقل!!!!

..........................................
همچنان به عاشق بودن خودم ادامه میدم.
دعا کنید روزی سر برسه و من از ارومیه متنفر بشم.
.......................................

.......................................
بهترین بچه های ما سیگار بر لب گرفتند....

........................................
سیگار کشیدن یعنی من بی هویت هستم. من زندگی م را دوست ندارم
پاسخ:
سلام احمد جان
شرمنده بابت تلفنا ,
بعدا برات توضیح میدم .
............................
در مورد علی و جواد
ترجیح میدم هیچی نگم
............................
سیگار هیچی نیست
من از همه ی هیچی ها خسته م
میرم سراغ چیزی که هیچی نیست !!!
..........................
من حاضرم یه شماره حساب بدم عشقتو به ترک ها نشون بدی
روش فک کن ...
میخای ویدئوی شیخ تپه رو بذارم ؟
...........................

ممنون
امتیاز: 0 0
ریحانه
25 مرداد 1391 ساعت 02:51
منم تسلیت میگم....
عصر امروز هم لرزید حس کردید؟
پاسخ:
سلام
ممنون
همچنین
.............
به علت این که بعد از ظهر ها
ساعت خواب من هستند
خوشبختانه
هیچی نفهمیدم !
امتیاز: 0 0
یاسین . مشهود
26 مرداد 1391 ساعت 10:56
سلام
خوشمان آمد
ولی اون جنبه های مثبتی که نوشتی زیادم مثبت نیستاا
مثل اون کارشناس پزشکی که شورشو درآوردن و...
پاسخ:
سلام
همیشه یه چیزی داری بگیا ...
نقد به این تپلی
صدا و سیما در آستانه ی تعطیلیه ...
هی بگو ...
امتیاز: 0 0
یاسین . مشهود
26 مرداد 1391 ساعت 11:00
یه چیز دیگه

درستش اینه :

سازمان صدا و سیمای مرکز استان

چون یدونه مرکز مهاباد هم هست

برا همین گفتم .
پاسخ:
بابا درست یاب ...

ما شما رو نداشتیم

چطوری درست میشدیم ؟؟؟
امتیاز: 0 0
مونالیزا
26 مرداد 1391 ساعت 14:39
وااای
عالی بود..عالی
گذاشته بودم یه موقع سر فرصت همشوبخونم
من به تفاوت سازمان و رسانه فکر نکرده بودم!!!
چقدر خوب گفتید"یک خیانت بزرگ"
اما..مطمئنم که همه ی کسانی که شما خطابشون کردید اینا رو میدونن..میدونن کارشون خیانته
وتنها چیزی که باعث میشه همین شیوه رو ادامه بدن سکوت ما مخاطباس که اونا تعبیر به قناعتش میکنن!!!
من همیشه معتقد بودم برنامه ی بد یا فیلم بد.توهین مستقیم به مخاطبه..واینکه تا این حد مخاطب رو دست کم گرفتن..
اه..
حالم بهم میخوره از همه ی کاراشون..به قول شما خیانت..
پاسخ:
سلام
ممنون
.........................
واقعا خوندین ؟
باور نمیکنم کسی حوصله اش بشه تا آخر بخونه ...
نه واقعا ؟
اعتماد به نفس یوخ !
امتیاز: 0 0
فاطمه(مستم)
26 مرداد 1391 ساعت 23:49
سلام
طاعاتتون قبول
ببخشید مزاحمتون شدم یه سوالی داشتم درباره ارشد دانشگاه امام رضا میتونید شماره ای از آموزش یا کسی که بتونه کمکم کنه بهم بدید؟ ممنون میشم جواب بدید.
یاعلی
پاسخ:
سلام
توی فیسبوک گفتم
راستی
اونجا مسئول رشته های مدیریت رفیقمه
کمکی چیزی بود بگین
امتیاز: 0 0
احمد ترابی زارچی
27 مرداد 1391 ساعت 09:52
سلام.
کو این نظر ما ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
.................
ببینم گزینشی عمل کردی دیگه نه من نه تو ها .!!
پاسخ:
من غلط بکنم ...
مگه با یزدی جماعت میشه شوخی کرد ؟
امتیاز: 0 0
سپیدبال
28 مرداد 1391 ساعت 14:40
اومدم که نگی بی معرفته ها..1!من تند تند سر میزنم ولی اصولا این برنامه نقدتو نخوندم...اخه شبکه استانیه ما ندیده بیدیم!!..بعدشم متن زیاد با مغز من جور درنمیاد...
حالا سعی کن یک شعرخوب بگی بیام بخونم..
پاسخ:
شما سروری ...
بخونی
نخونی
...............
همون بهتر که ندیدی ...
شیطونه میگه باز یه نقد بزنما ...
نه همون شعر بهتره
امتیاز: 0 0
ریحانه
29 مرداد 1391 ساعت 02:59
سلام
عیدتون مبارک
پاسخ:
سلام
عید شما هم مبارک
...........
واقعا ببخشید
وظیفه است
من بیام ...
یا علی
امتیاز: 0 0
الف صاد
29 مرداد 1391 ساعت 11:42
عیدتان مبارک
پاسخ:
سلام
ممنون
همچنین
امتیاز: 0 0
مهیار
2 شهریور 1391 ساعت 08:29
محمد جان اپ کن برادر که دلگیرم از این هوای بسته

تمام وبلاگ پر شد ز حرف و س ک س و ادمهای خسته

محمد اپ کن تا ما ببینیم که عاشق بازهم معشوق پسنده

نمیخوام هیچ جایی بخونم که عشق امروز به تار موی بنده


مگه مرد نیستی قول داده بودی چجوری پس زدی باز زیر قولت

توی اون دستشویی اخریه سیگار دود کردی و بر کل عمرت
پاسخ:
کلا همه ترانه بازن ها ...
قربانت
حتما
امتیاز: 0 0
یاسین . مشهود
2 شهریور 1391 ساعت 09:50
زدی تو خط فیس بوک دیگه ؟

اینجا رو کلا فراموش کردی
پاسخ:
وی پی ان تموم شدبرگشتم اینجا ...
...................
ایشالله از این به بعد بیشتر و بهتر میام
امتیاز: 0 0
ریحانه
3 شهریور 1391 ساعت 00:22
چقد سوت و کوره اینجا
پاسخ:
آره واقعا
دیگه سوت و کور نمیشه
قول میدم
امتیاز: 0 0
مونالیزا
3 شهریور 1391 ساعت 12:49
آره بابا خوندم..
من نقد دوس دارم..
خودمم گاهی مینویسم ولی به پای شما که عمرا نمیرسه
پاسخ:
مرسی
حسابی هندونه زیر بغلمون میذاری ...
لطف داری
امتیاز: 0 0
پایگاه خبری جوان
11 مهر 1391 ساعت 05:28
s_karimi30@yahoo.com
امتیاز: 0 0
الف عین. ازسازمان
5 اسفند 1392 ساعت 12:39
مطلب مطلب خوبی بود.اما دراز،کاش از داخل صداوسیما خبر داشتی
امتیاز: 0 0
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد